آشنایی با سیستم ویدئو چک در فوتبال


برخی از تغییرات

ضربه شروع را می شود به هر سمتی زد ( تا به حال ضربه شروع باید رو به جلو زده می شد)

خطایی که در حین بازی و متعلق به همان صحنه در بیرون زمین رخ می دهد جزیی از بازی به حساب می آید و با ضربه آزاد شروع خواهد شد (تا به حال بازی با دراپ بال ادامه پیدا می کرد)

برای مثال دو بازیکن برای تصاحب توپ در حال دویدن هستند و در همین حال از زمین بازی خارج می شوند و یکی دیگری را هُل می دهد. تا امروز چون خطا خارج از زمین بود داور باید بازی را با دراپ بال شروع می کرد. حالا ادامه بازی با ضربه آزاد خواهد بود.

همچنین سعی شده خطاها و رفتارهای ناجوانمردانه بازیکنان هنگام ضربه پنالتی کم تر شود.

برای مثال اگر زننده ضربه پنالتی طبق قانون رفتار نکند چه توپ گل شود و چه توپ گل نشود، بر علیه تیم او یک ضربه آزاد اعلام خواهد شد!

اگر درواز ه بان در حین ضربه پنالتی زودتر از شروع ضربه حرکت کند و توپ گل نشود ضربه تکرار می شود و دروازه بان باید اخطار بگیرد!

اگر در یک صحنه خطایی رخ دهد و داور بازیکن خطا کننده را با کارت زرد و یا قرمز جریمه کند بازیکنی که بر اثر خطای بازیکن تیم مقابل مصدوم می شود می تواند در زمین مسابقه مداوا شود و نیاز به ترک کردن زمین را نخواهد داشت.

(به خاطر بازی جوانمردانه چون در غیر این صورت برای لحظاتی بازیکن تیم خطا کار با یک نفر بیشتر می توانست بازی کند)

اخطار به جای اخراج به بازیکنی که در محوطه جریمه خودش بر سر تلاش و بازی با توپ بر روی بازیکن حریف خطا می کند و داور اعلام پنالتی می کند. (موقعیت آشکار گل)

باید توجه شود که اینجا قانونگذار بین نوع خطای بازیکن مدافع تفاوت گذاشته است.

اگر بازیکن مدافع با خطای هل دادن ،کشیدن و یا گرفتن خطا کند، بازیکن مدافع همچنان اخراج خواهد شد.

اگر بازیکن مدافع سعی بر بازی کردن با توپ را نداشته باشد و یا موقعیت بازی با توپ را نداشته باشد و خطا کند بازیکن مدافع همچنان اخراج خواهد شد.

نوع خطای مدافع از خطاهایی باشد که باید به آن دلیل بازیکن با کارت قرمز جریمه شود مانند خطای شدید و یا برخورد شدید بازیکن مدافع همچنان اخراج خواهد شد

(خطای شدید و برخورد شدید به خطاهایی می گویند که بازیکن چه بر سر توپ وچه بدون شانس برای بازی با توپ حریف خود را با نیروی بیش از حد و یا با خشونت و یا رفتار وحشیانه متوقف می کند)

تا به حال برای هر نوع خطایی بازیکن در واقع سه بار جریمه می شد. اخراج، پنالتی و محروم شدن از بازی بعدی. حالا قانونگذار اگر خطا در محوطه جریمه باشد و ادامه بازی یک ضربه پنالتی ، بین نوع خطا تفاوت قایل شده و اگر آن سه مورد بالا نباشد و مدافع در حین جدال بر سر توپ خطا کند دیگر اخراج نمی شود و فقط اخطار می گیرد.

این تغییر جهت تست طی دو سال در همه مسابقات کل دنیا از شروع مسابقات یورو فرانسه الزامی است.

جهت تست به بعضی از کشورها و در بعضی از لیگ ها در مسابقات حذفی اجازه تعویض چهارمین بازیکن داده خواهد شد. هنوز کشورهای این تست مشخص نشده اند.

و در انتها و به قول آقای اینفانتینو رییس جدید فیفا؛ "تصمیم تاریخی این جلسه ورود ویدیو چک به فوتبال"

او می گوید ما نمی توانیم چشم هایمان را رو به پیشرفت تکنولوژی ببندیم. ما به صحبت های بازیکنان، مربیان و هواداران احترام می گذاریم، اما اول باید تست های مختلفی را پشت سر بگذاریم. باید مطمئن شویم با این تکنولوژی اصل فوتبال و روند بازی زیر سئوال نمی رود و به فوتبال لطمه ای نمی خورد. نکته اصلی برای ما این است که مبادا استفاده از این تکنولوژی، هیجان و سرعت بازی را بگیرد.

[FAW Chief-Executive Jonathan Ford and new FIFA President Gianni Infantino during a press conference after of the International Football Association Board (IFAB) 130th Annual General Meeting]

دستور العمل های مخصوص این تست ها در زیر گروه های مخصوص آماده و تدوین شده اند. همه این تست ها باید زیر نظر بُرد بین المللی باشند. همچنین یک دانشگاه معتبر باید روند این پروژه و تاثیر آن را بر روی خود مسابقه، بازیکنان و تماشاگران تحلیل کند.

تا به حال بیش از سیزده کشور آمادگی خود را جهت تست این فن آوری اعلام کرده اند و قرار است تا سال 2017 این تست ها شروع شوند.

ضمن اینکه کلاس های آموزشی برای داوران و جلسات متعددی در این دو سال برگزار خواهند شد.

بعد از تست های مربوط در مورد آینده این فناوری تصمیم گیری خواهد شد.

*کمک داور ویدئویی

اسم صحیح این فن آوری کمک داور ویدیویی است.

Video Assistant Referees

این فن آوری فقط برای صحنه های تعیین کننده و تاثیرگذار مانند گل , پنالتی , اخراج و جریمه کردن اشتباهی یک بازیکن به جای بازیکن خطا کار مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

*روش استفاده:

داور می تواند در حین بازی و به صورت مستقیم از کمک داوران ویدیویی در خواست بازبینی صحنه را داشته باشد.

کمک داوران در حین بازی به داور مسابقه در مورد صحنه اتفاق افتاده گزارش می دهند.

حالا داور می تواند بر اساس این صحبت ها تصمیم خود را تغییر دهد و یا اینکه بازی را قطع کند و خودش خواهان بازبینی صحنه شود.  


سیمرغ اس ام اس ارائه دهنده خدمات مبتنی بر پیام کوتاه و پیام های تبلیغاتی در سراسر کشور با پایین ترین تعرفه و حرفه ای ترین پنل های کاربری و نمایندگی آماده خدمت رسانی می باشد. سامانه پیام کوتاه سیمرغ  دارای بانک شماره قدرتمند از کل کشور به تفکیک استان، شهر، کدپستی، جنسیت، رده سنی، همرا اول، ایرانسل، بانک مشاغل و... می باشد.

"با تبلیغات پیامکی بهتر دیده شوید"

باما تماس بگیرید

017-32229441

www.simorghsms.com

برای دریافت فایل آموزشی بصورت فیلم به آدرس زیر مراجعه فرمایید

http://www.aparat.com/simorghsms

 

عناوین مرتبط:

طراحی سایت 

فروشگاه اینترنتی

بانک مشاغل استان گلستان

چرا سامانه پیامکی سیمرغ ؟

امکانات مازاد سامانه پیامکی سیمرغ

شرکت سیمرغ نماینده شرکت آسان پرداخت

خدمات نوین که سیمرغ اس ام اس ارائه میدهد

گامی نو از سیمرغ در ارتباطاتبرچسب ها: